Pewność siebie 2

12 praw natury, które pomogą ci osiągnąć szczęście

W poszukiwaniu szczęścia potrzebne są ważne drogowskazy. Ja w odpowiednim momencie swojego życia trafiłem na 12 wspaniałych praw, które wiele mi dały i pozwoliły panować nad swoimi nawykami.

A jak te prawa mają się do szczęścia? Wiele z nich mówi o tym czego unikać.
Za każdym razem kiedy wchodzisz w relacje i sytuacje, które nie są tego warte, twoja energia i poczucie szczęścia maleje. Czasami są to mikroskopijne spadki, ale powtarzane dzień po dniu… I tak samo jest w drugą stronę: codziennie możesz podnosisz swoją świadomość, swoje poczucie szczęścia. Dzień po dniu, myśl po myśli, działanie po działaniu. Prawa pokazują Ci drogę, która jest właściwa i prowadzi do szczęścia.

Część z nich jest Ci zapewne bardzo dobrze znana, część z nich jednak dla mnie stanowiło ciekawe odkrycie. Każde prawo opatrzę swoim komentarzem.
Zaczynamy?

1. Ty potrzebujesz, Ty rób
Proste? Jak wiele jednak razy Ty potrzebujesz, a ćwiczysz na kimś innym? Jak wiele tego co jest w Tobie potrzebujesz wmówić innym? A prawda jest prosta: Ty potrzebujesz, Ty rób.

2. Nie proszą Cię, nie narzucaj się
Jak wiele razy narzucałem swoje zdanie? Wiedziałem lepiej i narzucałem się z poradą? To prawo pomogło mi powstrzymać język i pozwolić innym pracować nad sobą, wtedy kiedy dokładnie tego chcieli. Wtedy kiedy sami mnie o to poprosili.

3. Nie stawiaj przed sobą celu
Chodzi tu o myślenie w kategoriach celowości – zamiast myślenia chcę to mieć – myślenie w kategorii dlaczego to chcę. Dlaczego cel jest istotny dla mnie? Co inni będą z tego mieli? Jak zmieni się świat na lepsze dzięki temu że osiągnę cel? Jak mówi Simon Sinek „Ludzie nie kupują tego co robisz, ale to dlaczego to robisz”

4. Gdy proszą nigdy nie odmawiaj
To bardzo ważne prawo. Wiele razy złapałem się na tym że komuś odmówiłem i nie czułem się z tym najlepiej. Zawsze dawaj. Jest też bardzo dobra wiadomość: możesz negocjować. To Ty możesz zaproponować warunki. Możesz wysłuchać kolejnego telefonu z ofertą mówiąc, zróbmy tak: dam Pani/Panu minutę, jak mnie zainteresujecie ofertą to rozmawiamy dalej a jak nie to kończymy. Zgoda? Po drugiej stronie też siedzi człowiek i gwarantuję Ci, że taka rozmowa podniesie Ci pozytywną energię.

5. Nie obiecuj, a jak obiecałeś to spełnij obietnicę
To niezwykłe jak przez chwilę zastanowisz się ile energii schodzi na tłumaczenie się przed sobą czemu nie spełniłeś jeszcze danego słowa. To niesamowite ile pozytywnych emocji do Ciebie wraca, jak tylko wyczyścisz się i spełnisz wszystkie dane obietnice. Jak wyzerujesz swoje długi. Sprawdź teraz – zrób listę i wykonaj ją pozycja po pozycji, jedna po drugiej.

6. Przyroda nie ma złej pogody
Innymi słowy wszystko jest po coś. Deszcz pada by rośliny lepiej rosły. Zdarzenia mają niekorzystny obrót byś z nich czerpał doświadczenie. Kiedy nie jest łatwo rośniesz, później odpoczywasz. Słyszałeś już opowieść o mistrzu Zen, który został zapytany, czy to dobrze że chłopiec dostał wierzchowca na prezent? Włącz kurs 7 dni szczęście i posłuchaj, to daje inne spojrzenie na spotykające Cię wydarzenia.

7. Nie przeszkadzaj
Proste i oczywiste. A czy tak postępujesz? 🙂

8. Nie krytykuj
Powszechnie znane prawo i nie wymaga myślę tłumaczenia

9. Nie uzależniaj się i nie przywiązuj
Buddyskie podejście do świata, ciągle praktykowane potrafi czynić cuda. Jeżeli przywiążesz się do oczekiwanego rezultatu, okoliczności mogą bardzo się różnić od planu. I to właśnie rodzi stress, frustrację, niepokoje. Brak szczęścia.

10. Wszędzie i zawsze pytaj o pozwolenie
Miejsca mają swoich gospodarzy, spraw im komplement, spraw by poczuli się lepiej i zapytaj o pozwolenie. Zobaczysz, że przychylność innych jest ważną siłą, która może Ciebie wspierać.

11. Żyj tu i teraz
Podstawa medytacji, uważności, Mindfulness i wielu innych Wielkich myśli. Wczorajszego dnia już nie cofniesz, nie zadręczaj się więc tym co było 5 lat temu. Co on powiedział, co ona pomyślała. Jutro nadejdzie, ale inne nie zawsze takie jak planujesz. Masz wpływ na to co robisz teraz.

12. Nie przekazuj otrzymanej informacji, dopóki nie uczyniłeś jej swoim własnym doświadczeniem
To ważne prawo. Uczy pokory do otrzymanej informacji. Uczy, że ważne jest Twoje doświadczenie. Żebyś najpierw sam sprawdził i doświadczył, zanim przekażesz dalej.

Powodzenia 🙂 Ciekaw jestem, które z praw zaczniesz stosować od teraz?