Kurs szczęścia [za free]

Jaki jest rezultat najdłuższego badania nad szczęściem?

Jaki jest rezultat najdłuższego badania nad szczęściem?

Czy wiesz co jest na pierwszym miejscu marzeń i celów milenialsów? Z przeprowadzonych ankiet wynika, taka kolejność:
1)      Być bogatym
2)      Sława
A Ty jak sądzisz co sprawia największą satysfakcję w życiu, co stanowi o jakości dobrego życia? Co sprawia że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi? Czy jeżeli wiedziałbyś już teraz, co to za czynniki to czy zmienisz swoje ważne decyzje życiowe? Gdzie zainwestujesz wówczas swój czas i energię?
Co naprawdę czyni ludzi szczęśliwymi?

W latach 30 ubiegłego wieku rozpoczęto najprawdopodobniej najdłuższe w historii badania nad szczęściem. W trwającym 75 lat badaniu Harvardu wzięło udział ponad 700 nastolatków z Harvard College oraz najbiedniejszych dzieci z trudnych rodzin z Bostonu. Badania rozszerzono na ich żony oraz ponad 2000 ich dzieci.

Wyzwaniem było, aby nie zadawać pytań wstecz – jak sądzisz co 30 lat temu sądziłeś o…? Badania pokazują, że pamiętamy przeszłość jako bardziej pozytywną w miarę jak się starzejemy. Pamięć jest bardzo kreatywna: ludzie pamiętają inaczej, zmieniają wydarzenia, wymyślają historie.

Mark Twain powiedział kiedyś „Niektóre z najgorszych rzeczy w życiu, nigdy mi się nie przydarzyły”
Dlatego badania były prowadzone od nastolatków, aż po ich starość. Badanych odwiedzano w domu, sprawdzano bardzo wiele czynników, od życia prywatnego po pracę, historie życiowe, nagrywano uczestników podczas rozmów z najbliższymi, a także sprawdzano ich badania lekarskie.

Jakie były wyniki i rezultaty? No cóż, wcale nie chodziło o ciężką pracę, bycie sławnym, czy bogatym.
Konkluzja z badań była wyjątkowo prosta: dobre relacje dają nam więcej zdrowia i szczęścia.
Co oznaczają dobre relacje wg. badaczy tego programu? Jakie są 3 duże lekcje, które stawiają ciekawe światło na nasze życie?

1.       Relacje z ludźmi są dla nas bardzo dobre, a samotność zabija, bardzo wyraźnie obniża wskaźniki zdrowotne. Ludzie otwarci na relacje z rodziną, przyjaciółmi, żyjący w społecznościach żyją dłużej i są fizycznie oraz psychicznie zdrowsi i znacznie szczęśliwsi.
2.       Liczy się głębokość i jakość relacji. Małżeństwa żyjące w dobrych relacjach cieszyły się większym zdrowiem i szczęściem. Toksyczne związki, kłótnie działały bardziej negatywnie na zdrowie niż rozwody. To jak bardzo jesteś zadowolony ze swoich relacji z ludźmi w wieku 50 lat, bardzo wpływa na Twoje dalsze zdrowie (także mentalne), dużo bardziej niż czynniki takie jak np. cholesterol.
3.       Jeżeli możesz na kogoś zawsze liczyć (bezpieczeństwo), jest to bardzo korzystne dla rozwoju Twojego mózgu i wpływa na jego znacznie lepsze funkcjonowanie na starość. Twoja pamięć jest w dobrej kondycji.

Co Ciebie najbardziej zaskoczyło w tych badaniach? Czy zmienisz coś w swoim życiu już teraz? Czy postanowisz bardziej dbać o relacje z najbliższymi?

Powodzenia w planowaniu dobrych nawyków, które czynią Ciebie szczęśliwymi. Informacje o dobrych związkach, relacjach i dobroczynnym działaniu społeczności na Twoje szczęście znajdziesz również w dniu 5 darmowego kursu „Szczęście w 7 dni”.

Więcej o badaniu The Harvard Study of Adult Development znajdziesz w wyjątkowym Video Roberta Waldingera (wersja angielskojęzyczna): http://bit.ly/1NPvCCf