Twój Indywidualny Arkusz Szczęścia – jak z nim pracować? 1

Twój Indywidualny Arkusz Szczęścia – jak z nim pracować?

Twój Indywidualny Arkusz Szczęścia – jak z nim pracować?

Przełomem w psychologii ludzkich osiągnięć było odkrycie koncepcji pewności siebie. Twoja koncepcja siebie to zestaw twoich przekonań o samym sobie. To one decydują, to one nawigują Twoje życie i decydują do jakiego celu zmierzasz. To sposób w jaki siebie postrzegasz, w jaki sposób postrzegasz wydarzenia wkoło Ciebie i jak je interpretujesz. To co myślisz, to co mówisz, co czujesz i robisz to właśnie Twoja koncepcja siebie.
Na tej koncepcji właśnie został oparty Twój Indywidualny Arkusz Szczęścia (do ściągnięcia w 3 dniu kursu Szczęście w 7 dni), poprzez codzienny monitoring swoich przekonań, nawyków i umiejętności bardzo szybko ustalisz w jakim miejscu się znajdujesz. To dobry początek. Pracując codziennie i systematycznie z Arkuszem Szczęścia wzmocnisz swoje nawyki, które prowadzą do szczęścia. Dlaczego codzienny monitoring jest tak zaniedbywany a tak ważny w osiąganiu celów? Odpowiem Ci na to drugie pytanie.

Twoja koncepcja siebie decyduje o Twojej życiowej skuteczności – możesz wpaść na pomysł dam radę, nie dam rady. Potrzebuję więcej lub to co mam mi już wystarczy. Będę szczęśliwy lub nie. Jeżeli czytasz ten tekst, to zakładam, że szukasz sposobu jak ulepszyć, powiększyć, jak zrobić coś lepiej. Twoja skuteczność, osiągnięcia i samozadowolenie wynika bezpośrednio z przekonań jakie niesie koncepcja siebie. Osiągane w życiu rezultaty zawsze są z nią zgodne. Przeprowadzono wiele badań, które pokazywały, że za sukces lub porażkę w danej dziedzinie odpowiada mentalność danej osoby. Każda zmiana na lepsze w życiu zaczyna się właśnie od zmiany swojej koncepcji siebie (możesz ją też nazywać pomysłem, wizją – ważne abyś dobrze czuł się z tym słowem). Obok koncepcji na swoje życie masz również mikro koncepcje odnoszące się do Twoich życiowych ról i obszarów, tak jak: związki, praca, finanse, relacje socjalne i właśnie poczucie szczęścia.

Twój Indywidualny Arkusz Szczęścia skupia się na najważniejszej wg. mnie strefie życia, celu do którego dążą wszyscy lub przynajmniej większość z nas. Dzięki niemu poznasz swoją mikro koncepcję siebie odnoszącą się do szczęścia oraz dostaniesz zestaw dobrych nawyków i sposobów osiągania szczęścia. Z Arkuszem jest jak z bieżnią – ustawiona w domu nic Tobie nie da, dopóki nie zaczniesz regularnie na niej ćwiczyć. Jeżeli zamierzasz zaglądać do Arkusza raz na jakiś czas, to już teraz mówię Tobie nie warto. Odpuść sobie. Już teraz umów się sam ze sobą, że przez min 3-4 tygodnie będziesz wypełniać go codziennie.

Poniżej znajdziesz kilka porad jak pracować z Twoim Indywidualnym Arkuszem Szczęścia – powodzenia!
1) W Arkuszu znajdziesz ćwiczenia, nawyki, pomysły i umiejętności, które prowadzą do szczęścia.
2) Systematycznie wykonywane ćwiczenia spowodują zmianę na lepsze Twoich nawyków oraz koncepcji siebie odnoszącej się do szczęścia. Bardzo często dzieje się tak, że jeżeli usprawnisz jedną dziedzinę swojego życia, zaraz poprawia się druga, zaczynasz wymagać od siebie więcej i dostajesz więcej w innych dziedzinach.
3) Wydrukuj jeden arkusz na tydzień. Nadaj mu numer, żebyś na końcu mógł porównać rezultaty, tydzień po tygodniu.
4) Wykonuj ćwiczenia przez min. 3-4 tygodnie aż staną się Twoimi przyzwyczajeniami
5) Najlepiej uzupełniaj Arkusz co wieczór, na koniec dnia. Możesz wypełniać go wspólnie z rodziną, wtedy nawiązuje się Ciekawa dyskusja i razem macie większą motywację do działania!
6) Nadaj danej umiejętności, czynności czy zadaniu ocenę od 1 (słabo, nic nie zrobiłeś) do 10 (najlepsza, działasz jak Mistrz), jeżeli czegoś nie zrobiłeś w ciągu dnia postaw po prostu kreskę (nie dotyczy). Pochwal się za osiągnięcia i wysokie oceny oraz szczerze poczuj potrzebę pracy tam, gdzie ocena jest niższa.
Pamiętaj to nie jest ocena Ciebie, Ty zawsze jesteś idealny na 10, a ulepszając się stajesz się jeszcze lepszą 10. W Arkuszu oceniasz tylko swoje umiejętności.
7) Podziel się nim z innymi. Koniecznie podziel się z nami swoją zmianą i większym szczęściem. Napisz do nas, a najciekawsze i inspirujące teksty opublikujemy przy Twojej zgodzie na blogu. Będziemy zaszczyceni. Wyślij też link do Arkusza Szczęścia znajomym, opowiedz o swoich rezultatach, zachęć ich do kursu. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na osiąganie szczęścia jest rozsiewanie go wokół siebie 🙂